Przyjdź i poznaj Politechnikę Warszawską na Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym
Już 7 i 8 marca 2025 r. zapraszamy do hali EXPO XXI w Warszawie na Międzynarodowy Salon Edukacyjny - znajdziesz nas na stoisku nr 54.
W połowie lutego ogłoszono listę rankingową zawierającą wyniki naboru do M-ERA.NET 3 Call 2024. Na liście znalazły się dwa projekty z PW: „BAS4WIND - Basalt Fiber Composites for Sustainable Wind Energy” i „BioCAN - Development of bio-based polymers with covalently adaptable networks for recyclable natural fibre reinforced composite production”. W obu uczestniczą naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej.
HepaSwitch – młodzi naukowcy na tropie nowej terapii raka wątroby
Studenci czterech warszawskich uczelni – Politechniki Warszawskiej (lider konsorcjum), Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – pracują nad innowacyjną terapią celowaną dla pacjentów z rakiem wątroby. W ramach projektu HEPASWITCH_IGEM2025 chcą stworzyć przełomowe rozwiązanie, które może zrewolucjonizować leczenie tej choroby. Inicjatywa jest wspierana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nagrody Ministra Nauki dla naukowców z PW
Podczas tegorocznej Gali Nauki Polskiej, która odbyła się tradycyjnie 19 lutego - w Dniu Nauki Polskiej, wybitnym przedstawicielkom i przedstawicielom świata nauki wręczono Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uhonorowano tym samym ich osiągnięcia w działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. W gronie laureatów znaleźli się również przedstawiciele Politechniki Warszawskiej.
Pierwsze miejsce w tegorocznym BraveCamp dla Jakuba Jażdżyka
Jakub Jażdżyk, student informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, zwyciężył w XIII edycji Akademii Przedsiębiorczości BraveCamp, zorganizowanej przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zwycięski projekt Zaklepuje.To jest systemem i aplikacją do zarządzania wypożyczalniami kajakowymi. Nagrody wręczono 14 lutego podczas gali finałowej w Warszawie.
KN Energetyków z grantem na budowę prototypu elektrowni
Koło Naukowe Energetyków działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW zdobyło grant w konkursie Fundacji BOŚ. Projekt dotyczy opracowania laboratoryjnego prototypu elektrowni maremotorycznej, której zadaniem jest konwersja energii mechanicznej fal morskich na energię elektryczną.
Poznajcie Izydora – manipulator do pobierania prób materiałów sypkich z pojazdów
W ramach współpracy Politechniki Warszawskiej z przemysłem zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa opracował i wdrożył innowacyjne urządzenie o nazwie IZYDOR, przeznaczone do pobierania prób pierwotnych materiałów sypkich z pojazdów transportowych. Pracami zespołu z PW kierował dr hab. inż. Marek Wojtyra, prof. uczelni. Projekt realizowano przy współpracy ze zleceniodawcą – firmą CEREUS WENA z Torunia.